5 Adet Anahtar Kelimenize Uygun Backlink
Aralık 27, 2016
Seo Fiyatları ve Site Optimizasyon Durumu
Ocak 30, 2017

SEO Uzmanı | Google’da Nasıl Öne Çıkıyoruz?

SEO uzmanı nedir ?

SEO Uzmanı, internet sitelerinin arama motorlarına uygun kurallara göre düzenlenerek en uygun hale getirilmesidir. SEO iyileştirmeleri sonuçları olarak arama motoru aramalarında verimlilik seviyelerine göre üst sıralara taşınmasını sağlamaktır. Arama motorları için etkili olan teknikler ile siteler site içi seo ve site dışı seo olarak düzenlenir.

Site çalışmalarına, Search Engine Optimization baş harfleri olan SEO olarak bilinmektedir. Türkçe karşılığı olarak Arama motoru optimizasyonu bize daha açıklayıcı olmaktadır. SEO temel amacı içerik bazlı olarak aramalarda ön planlarda olarak en yüksek hit ve geliri sağlamaktadır. Bilinirlik ve tanınmışlık açısından en yüksek kaynakların internet üzerinden geçtiği günümüzde genellikle e-ticaret siteleri için tercih edilen bir yöntemdir.

SEO için etkili yöntemler nelerdir ?

İnternet siteleri insanlar gibidir. Zaten düşünüldüğünde bir insan mantığıyla çalışmaktadırlar. Arama motorlarının en farkında olunması gereken özelliği insanlar gibi onlarında en popüler ve en çok referansı olan siteleri güveniyor olmalarıdır. Referans ve içerik bakımından müşteri ve ziyaretçilerine en iyi hizmeti veren kişiyi sıralamalarında üst sıraya çıkarmaktadır.

SEO‘da en etkili yöntemler en verimli kaynak olmak ve reklam yapmaktır. Kullanıcılara bilgiyi farklı ve etkili bir şekilde sunduğunuzda iş yerinizden güler yüzle ayrılan müşteriler gibi bir hizmet vermiş olacaksınız. Sitenizin referanslarını arttırın. Diğer sitelerin saygısını ve desteğini kazanarak çok daha sağlıklı bir yükselim elde edebilirsiniz. Bu referans ağınıza backlink adı verilir.

SEO bir reklam yöntemidir.

SEO internet üzerinde yapabileceğiniz en çok para harcadığınız reklamdan bir daha verimlidir. Siteler için etkili bir seo reklamlar gibi gözükmemektedir. Günümüzdeki bir çok reklam hizmeti reklam engellerine takılırken herkes bilirki internet siteleri çözüm odaklıdır ve bilgi sunarlar. Kişi siteye girdiğinde ürün veya bilgi almak için giriş yapar. Bu nedenle en üst sıradakinden başlayarak en sona kadar bir zincir ağı bulunmaktadır. Bu zincir halkaları google’da üst sıralara çıkmak için SEO kullanmaktadır.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur ?

SEO uzmanları, arama motorlarının hareketlerini ve politikalarını izleyerek sitelerini bu kurallara göre düzenleyerek sitelerini ön plana çıkaran kişilere verilen isimdir. Arama motorlarının sıralamalarında etkili olan yöntemleri SEO önerileri makalemizde anlatmıştık. Ve seo konusunda en etkili yöntemler olarak sitenizi sevmeyi ve kendinize güvenmenin gerektiğini söylemiştik. Eğer burada anlattığımız öneriler etkili olursa bu makalenin seo önerileri kelimesinde etkili bir yerde görebileceğimizi söylemiştik. Kelimemiz google aramasında ilk 5 arasında girmiştir ve ilerlemeye devam etmektedir.

Yani seo uzmanı olmanın ilk kuralı kendinize güvenmektir diyebiliriz. Ben bunu yaparım dediğiniz an ilk adımı atmışsınızdır. Sonrası araştırmalar ve deneme yanılma yöntemleridir. Kendinize göre yöntemler üretmeye başlayarak ilerleyişi fark ettiğiniz zaman kendinize güveniniz dahada artacaktır.

Zirveye Tırmanırken yapılmaması gereken tek şey vardır, “vazgeçmek”. Sitenize ve kendinize güvenin. Kendinizi zirvede görmek istiyorsanız orayı hak eden bir insana / siteye dönüşmeniz gerekli.  Belkide bunun için siteniz le bir olmanız gereklidir. Bütünleşmeniz.  SEO uzmanı aslında çok olağan üstü yöntemler ile sitenizi ön planlara taşıyan kimseler değillerdir.  Sitelerin üst sıralara çıkmasındaki asıl olay sitelerle ilgilenmektir. SEO uzmanları sadece siteleri sahiplenerek onlara bir çocuk gibi ilgi gösterirler. Google sevgi ve ilgiyle yetişmiş bir siteyi diğer sitelerden ayırır ve hak ettiği ödülü verir. SEO ‘ya bu gözle bakmayı deneyin.

Bazen Google’dan Nefret Edersiniz!

Google bir çok webmaster’ın sevdiği bir reklam platformu olarak kullanılabilir. Hepimiz seo yaparak kendi sitelerimizi öne taşıma savaşı içindeyiz. Ama bazen o kadar salakça şeyler olurki hiç bir seo kurallarında bulamayacağınız derecede dalgalanmalar ile yükselişte olduğunuz anda birden listeden bile düşebilirsiniz. Sonrası küfürler hakaretler falan. Hani ilk önce biraz sıralamayı düşürmeyi deneyin. Tamamen google’dan banlayarak ne gibi bir mesaj vermeye çalışıyorsunuz anlamıyorum. Hayır yani ne yapalım sana küfürler ederekmi makale dolduralım, bu şekildemi yükselelim. Peki öyle olsun. Birde öyle deneyelim. Bakalım hakaretlerle dolu bir seo uzmanı makalesini nereye kadar yükselte bilirsin.

Ne kadar sürede google üst sıralara çıkabilirsiniz?

Bu süreç sizin çalışmalarınıza site kalitenize ve sabır boyutunuza göre değişmektedir. Anahtar kelimenizin rekabebetine göre bu aylar sürerken basit bir rekabet kelimesinde günler içinde kendinizi ilk sayfada bulabilirsiniz. Bunun için site kalitenizin ve kullandığınız kaynakların çok büyük önemi vardır.

Otoriter siteler arasında sizde yerinizi alın.

Web sitelerinin kalite sıralamalarını ölçmek için domain otoritesi ve sayfa otoritesi olarak kullanılan analizler vardır. Domain aktif olma süresinden ne kadar aktif olacağına kadar, backlinklerin kalitesi ve sosyal popülaritesini ölçerek verilen puanlardır. Sizde kendinizi popüler siteler arasında görmek istiyorsanız bu özelliklere dikkat etmelisiniz.


Düzenli siteniz sizi zirveye taşır

İnternet sitelerinizi ofis masanız gibi düşünün. Herşeyi kolay bulmak istersiniz. Dışardan bakıldığında estetik duruşu ile göz alıcı olsun. İşte burasıda öyle biryer, masanız. Düzenli tutun ve insanların hayranlığını kazanın.

18 Comments

 1. sezer dedi ki:

  Selamlar bende seo işi ile uğraşıyorum güzel bir makale olmuş bilmediklerimi öğrendim sayenizde sağolun. İletişim bölümünden size mesaj attım ulaşırsanız sevinirim.

 2. Ballı Soprano dedi ki:

  Bu konuda daha çok yazı bekliyoruz sizden, çok kapsamlı bir konu çünkü. Site tasarımı hakkında dediklerinize özellikle katılıyoruz.

 3. Yaşam Biçimi dedi ki:

  Google’ın o değişik ve tam olarak tanımlanamayan algoritmasını çözebilene Google çok farklı bir dünya olabilir 🙂

  • Aslında bizim google anlamamız çok zor ama zaten google’n asıl amacı bizim gibi düşünen bir sistem oluşturmak. Bu mantıkla bakıldığında zaten normal davrandığımız ve gerçekten bilgi sunduğumuz zaman sorunsuz şekilde ilerleyeceğimiz gerçektir. Abartıya kaçmamalıyız. Kendimizi google’nin gözüne sokmadan çalışmalar yapıldığında işimiz daha kolay olacaktır..

 4. oktay çetintaş dedi ki:

  vallah bizde seo ile ilgileniyoruz ama emin olun çok zor her geçen günd egoogle kendini yeniliyor bizim seo işleride zor oluyor

  • SEO güncellemeleri genellikle black hat seo için yapılmaktadır. Çalışmalarınız özenli bir şekilde yaparsanız zaten eninde sonunda zafer sizin olacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi. Önemli olan sıralamada kalabilmek, kaçıncı sırada olduğunuz zamanla değişir. Son sırada olduğunuz için hatalar yaparsanız listeden çıkmanız dönüşü olmayan bir yola sokabilir.

 5. karga dedi ki:

  SEO kesinlikle işi bilen kişilere yaptırılmalı aksi halde siteniz için verdiğiniz tüm emekler boşa gidebilir.

 6. Cengiz Güler dedi ki:

  Seo konusund aşu kesin ki google ne kadar algoritma değiştirirse değiştirsin. Her zaman esas olan şey içeriğin kalitelisi. Eğer kaliteli uzun içeriğin varsa ve anahtar kelime analizi çok çok önemli.

 7. serpil dedi ki:

  harika bir çalışma

 8. Ercan KIZILKOCA dedi ki:

  SEO Yeni girecek arkadaşlar için güzel bir açıklama olmuş.

 9. atlas14 dedi ki:

  güzel site

 10. kırık kafes dedi ki:

  Bir markanin su satisi bolge bayisiyiz seo calismalari ile sitemizi guclendirmek istiyoruz ama hngi anahtar kelime bizim icin daha verimli olur. Parakende satisimiz yok sadece su toptancilari kelimesi geliyor aklimiza tabiki bolge isimleri ekleyerek. Seo uzmani tutmak icin henuz butce ayiramiyoruz kendimiz yapacagiz bilgi verirseniz cok sevinirim iyi calismalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.